Koronavirüsle Mücadele Ederken Çocuklar Göz Ardı Edilmesin

Dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle ülkeler çeşitli önlemler alırken, ilk tedbirlerden biri okulların kapatılması oldu. Türkiye’de de ilk vakanın açıklanmasının ardından okullar tatil edildi.

Covid 19 pandemisi sebebiyle dünya ve ülke gündemi salgına odaklanırken, çocuklar da bu kaygı ve korku ortamında bizimle birlikte yaşıyor. Bilgi kirliliği, kaygı ve korkuyu tetiklerken çocuklar ise sürece pek dahil edilmiyor.

Ancak çocuk hakları savunucuları ve uzmanlar çocukların süreçte yaşadığımız korku ve kaygıdan azade olmadığını ve içinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte çocuklarla yan yana olmanın ve onlarla süreci şeffaf biçimde yaşamanın önemli olduğunu söylüyor.

Peki, koronavirüsle mücadele ederken çocuklarla nasıl iletişim kurabiliriz? Evde kalan çocuklarla süreci nasıl daha iyi yürütebiliriz? Bu sorulara yardımcı olmak için çocuklarla çalışan sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını sizin için derledik.

Önemsiyoruz Sosyal Girişimi, çocukların ruh sağlığını desteklemek amacıyla ekiplerinden Uzman Psikolog Danışman Sevde Barış Şahbudak ve çizer Sima Ertem’le bir video hazırladı.

Videoda, çocukların evdeki kaygı ve gerilimi hissettiği, çocuklara, sürecin dayanışma ve şefkat ile atlatılabileceği mesajını vermenin önemli olduğu belirtilirken, ebeveynlere çeşitli öneriler de sunuluyor.

video için tıklayınız.. https://youtu.be/qBy3-YEpxuI

Kaynak:http://www.stgm.org.tr/tr/manset/detay/koronavirusle-mucadele-ederken-cocuklar-goz-ardi-edilmesin?utm_source=MailingList&utm_medium=email&utm_campaign=27.03.2020/%20COVID-19%20%c3%96zel%20B%c3%bclten

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir