Manisa Çölyak Ve Organik Beslenme Derneği’nin kuruluş gerekçelerinden en önemlisi, yönetim kurulu üyelerinin çölyaklı olmaları veya ailelerinde, birinci derecede akrabalık bağı bulunan çölyaklı bireylerin olmasıdır. Bu nedenle sorunlara yönelik birinci elden edinilen sorun ve ihtiyaç analizi ile gerçekçi, güçlü ve çözüm odaklı bir anlayışı benimseyerek hem kendi hem de diğer çölyak hastalarının yaşam kalitelerini iyileştirmek, kendilerine etki eden sistemlerde bir farkındalık yaratmak, en temel haklarına ulaşmak konusunda mücadale etmek ve yeni tanı almış olan hastalara rehberlik etmek amacıyla faaliyetlerine başlamıştır. Dernek faaliyetleri, ilk olarak Manisa ilindeki kamu kurumlarının çölyak konusunda farkındalık kazanmalarını sağlamaya yönelik olmuştur. Bu doğrultuda gençlerimize yönelik de bilgilendirmeye arttırma çalışmaarımız devam etmektedir.

Türkiye’de ilk olan 1.Glutensiz Aşure Workshop ve Dağıtım etkinliği ile 2000 kişilik glutensiz aşure yapılması ve Şehzadeler Belediyesinin desteği ile Manisa İlinin merkezinde dağıtımı yapılması.

Manisa merkez ilçeleri olan Şehzadeler ve Yunusemre’ de açık alanda glutensiz Workshop çalışması yapılması ve bunların festivale çevrilmesi.

25 Çölyaklı anne/Çölyaklının 45 saatlik glutensiz beslenme eğitimi alması.